- Vakaa 6-akselinen gyro takaa vakaan lennon
- Auto take-off- ja laskeutumistoiminto
- Kolme nopeustilaa sisä- ja ulkolentämiseen
- Mukana ladattava akku
Vakaa ja tyylikäs RC-helikopteri – hauskaa niin aloittelijoille kuin kokeneillekin
RC ERA C159 on erittäin realistinen mikrohelikopteri, joka on täynnä älykkäitä ominaisuuksia tehden siitä sekä hauskan että verrattain helpon lennättää. 6-akselinen gyrovakautusjärjestelmä tarjoaa hintaluokassaan poikkeuksellisen vakaan lentotuntuman. Mukana toimitettava 2,4 GHz:n lähetin antaa täyden hallinnan helikopterista. Yhden painikkeen automaattinen nousu, erillinen laskeutumispainike ja hätäpainike, joka sammuttaa moottorin välittömästi, tekevät lennättämisestä turvallisen tuntuista myös aloittelijoille. Voit valita kolmesta eri nopeustilasta sen mukaan, lennätätkö sisällä vai ulkona – hitaampi tila sopii ahtaisiin tiloihin ja nopeampi kevyeen tuuleen. Lisäksi helikopterissa on niin sanottu Altitude hold -toiminto, joka pitää korkeuden automaattisesti. Realistinen muotoilu, lukuisat yksityiskohdat ja LED-valaistus tekevät siitä näyttävän myös hyllyssä silloin, kun et lennätä sitä. Toimitetaan täydellisenä pakettina, johon sisältyvät radio, litiumakku ja joitakin varaosia.
Miksi valita RC ERA C159 -radio-ohjattava helikopteri?
- Helppo lennättää – täydellinen aloittelijoille: Yhden painikkeen automaattinen nousu- ja laskeutumistoiminto, Altitude hold sekä hätäpainike moottorin välittömään pysäyttämiseen.
- Kolme lentotilaa erilaisiin ympäristöihin: Valitse kolmesta nopeudesta – hidas sisälennätykseen, nopeampi ulkolennätykseen ja tuulisiin olosuhteisiin.
- Realistinen muotoilu LED-valoilla: Tyylikäs, mittakaavan mukainen helikopteri yksityiskohtaisella korilla sekä edessä ja takana olevilla LED-valoilla – näyttävä niin ilmassa kuin hyllyssäkin.
- Vakaa ja törmäyksiä kestävä: 6-akselinen gyrojärjestelmä ja vankka rakenne auttavat helikopteria kestämään pienempiä kolhuja ja lentämään vakaasti myös kevyessä tuulessa.
- Pitkä lentoaika ja nopea lataus: Jopa 15 minuutin lentoaika modulaarisella Li-Po-akulla, joka latautuu kätevästi mukana toimitettavalla USB-laturilla.
Tyylikäs ja mittakaavan mukainen
RC ERA C159 ei ainoastaan lennä vakaasti, vaan näyttää myös todella hyvältä. Helikopterin korissa on runsaasti realistisia yksityiskohtia sekä LED-valot edessä ja takana, joten se näyttää ilmassa lähes oikealta helikopterilta. Realistisen ja mittakaavan mukaisen helikopterin lennättäminen on yksinkertaisesti mahtava kokemus!
Täydellinen RC-helikopteri aloittelijalle
Yksi aloittelijoita suuresti helpottavista toiminnoista on automaattinen nousu- ja laskeutumispainike. Yksi painallus nostaa helikopterin noin 1,5 metrin korkeuteen, ja painamalla samaa painiketta uudelleen se laskeutuu turvallisesti. Lisäksi RC ERA C159 on varustettu "Altitude Hold" -toiminnolla. Se on anturi, joka pitää helikopterin korkeuden automaattisesti, kunnes itse päätät nousta tai laskeutua. Jos menetät hallinnan kokonaan, käytettävissä on myös hätäpysäytystoiminto: pidä STOP-painiketta painettuna 3 sekunnin ajan, niin moottori pysähtyy välittömästi.
Tyylikäs ja tehokas muotoilu
RC ERA C159 on suunniteltu vähentämään vaurioiden riskiä törmäyksessä, joten se on aloittelijalle helpompi valinta radio-ohjattavan helikopterin kokeilemiseen. Tyylikäs, virtaviivainen runko ja rotorikiinnitys vähentävät ilmanvastusta ja pidentävät myös lentoaikaa. Mukana toimitettava Li-Po 7,4 V (2S) 350 mAh -moduuliakku on nopea ja helppo asentaa, ja se tarjoaa RC ERA C159:lle jopa 15 minuutin lentoajan. Tämä modulaarinen akku ladataan mukana toimitettavalla USB-laturilla (Micro-USB). RC ERA C159 on valmistettu suorituskykyisistä komponenteista ja materiaaleista, jotka ovat vahvoja, iskunkestäviä ja pitkäikäisiä.
Lisäakun, varaosat ja tarvikkeet löydät tuotesivumme kunkin välilehden alta!
Radio-ohjattavat ovat hauskempia yhdessä!
Radio-ohjattavan helikopterin lennättäminen on aina hauskaa – mutta yhdessä ystävän kanssa se on vielä hauskempaa! RC ERA:n radio käyttää 2,4G-tekniikkaa, joten useampi voi lennättää samanaikaisesti ilman, että signaalit häiritsevät toisiaan. Osta kaksi helikopteria ja kilpailkaa, kumpi lentää nopeimmin pihan omenapuun ympäri – tai kuka tekee tyylikkäimmän laskun keittiön pöydälle!
Videoita RC ERA C159:stä
*Alla oleva video poikkeaa hieman myymästämme helikopterista mukana toimitettavien tarvikkeiden osalta. Toiminta on kuitenkin sama.
| Hinta | €109,90 |
|---|---|
| Sopii seuraaville | RC ERA C159 - 843092 |
| Toimitetaan nimellä | Ready-to-run (RTR) |
| Sopiva | Aloittelija |
| Mitat (PxLxK) (mm) | 260x256x92,1 |
| Kantama (m) | 80-100 |
| Malli | Helikopteri |
| Toimintatapa | El |
| Ajoaika (min) | 15 |
| Moottori | Harjattu |
| Laturi | USB (mukana) |
| Akku | Li-Po 7.4V 350mAh (medföljer) |
| Akku ohjaukseen | Medföljer ej (2xAAA) |
| Malli | Helikopteri |
| Tavaramerkki | RC ERA |
| Tavaramerkki nro | C159 |















